רשלנות רפואית ברפואת ריאות (בפולמונולוגיה)

פלמונולוגיה – רפואת ריאות. התמחות ברפואה העוסקת במחלות של הריאות ובאזור חלל הנשימה.

מספר דוגמאות למחלות ריאה

  • COPD – מחלת ריאה חסימתית.
  • אסתמא – מחלה דלקתית של דרכי הנשימה (הסימפונות) שגורמת לחסימתן.
  • סרטן ריאות – מחלת סרטן שמקורה בחלק ניכר מהמקרים בעישון, אם כי קיימים גם גורמי סיכון נוספים.
  • דלקת ריאות – זיהום של רקמת הריאה.
  • שחפת – היא מחלה זיהומית מדבקת הנגרמת על ידי חיידק ופוגעת לרוב בריאות.

 

כעיקרון, בשלב האבחון, רופאי הריאות יבחנו תורשה, עישון, חשיפה לגורמים מזהמים וכיו"ב. כמו כן, חשובה הבדיקה הגופנית. לעיתים נערכת גם בדיקה קרדיולוגית.

בין הכלים המשמשים לאבחון מחלת ריאות ניתן למצוא – בדיקות מעבדה, בדיקת תפקודי ריאות (ספירומטריה וכדומה), בדיקת ברונכוסקופיה, ובדיקות הדמיה למיניהן.

בכל הנוגע הטיפול – מדובר בין היתר על טיפול תרופתי, טיפול באמצעות עזרים (כגון: אינהלציה וכדומה), הנשמה מכנית וטיפול כירורגי.

גם בכל הנוגע למחלות ריאה כמו בתחומים אחרים, אבחון מוקדם חשוב על מנת לאפשר התאמת טיפול נכון. אבחון מאוחר ובהתאם גם מתן טיפול בשלב מתקדם של מחלה עשוי להיות בעל השלכות קשות.

מהרופאים המטפלים מצופה לבצע את שלב האבחון כנדרש ובהתאם לפרקטיקה הנוהגת, לדאוג לאבחון מוקדם ככל הניתן ובהתאם להפנות לבדיקות נדרשות ולתת את הטיפול הנכון והמתאים לממצאים. לאחר מיכן חשוב לבצע מעקב רפואי נאות.

מספר דוגמאות רשלנות בתחום רפואית הריאות

  1. אבחון מאוחר או שגוי של מחלת ריאות
  2. היעדר מתן הפניה לבדיקות נדרשות בהינתן נתונים המצריכים זאת
  3. טיפול שגוי או רשלני
  4. מעקב לקוי.

 

הגשת תביעה ברשלנות רפואית בתחום רפואת הריאות

על מנת לבחון רשלנות בתחום רפואת הריאות חשוב לאסוף תיעוד רפואי, מסמכי מעקב, תוצאות בדיקות, הפניות ומלוא התיעוד הרפואי הנוגע לטיפול הרלבנטי. על המקרה להיבחן על ידי עו"ד לרשלנות רפואית ומומחים רפואיים בתחום הריאות ובתחומים נוספים לפי הצורך, שיבחנו את התהליכים שפורטו לעיל, את המסמכים הרפואיים, ואת המצב הרפואי וזאת על מנת להגיע למסקנה באם קיים בסיס להגשת תביעה.

רשלנות רפואית - פולמונולוגיה

עוד בנושא רשלנות רפואית: