רשלנות רפואית באבחון סרטן הרחם

כאשר הרחם נפגע במחלה קשה כמו סרטן הרחם, לדבר עשויות להיות השלכות מרחיקות לכת לגבי היקף הטיפול הנדרש, הנזק הרפואי ואף להביא לאובדן סיכויי החלמה. עם זאת יש מה לעשות ודרכים למנוע מקרים חמורים, בין היתר על ידי זיהוי מוקדם, ומתן טיפול מונע או בזמן.  ולכן כאשר לא ניתן טיפול רפואי הולם, ולא נמנע את שניתן היה למנוע, יש מקום לשקול הגשת תביעת רשלנות רפואית נגד הצוות הרפואי המטפל.

ישנם סוגים שונים של סרטן הרחם, הנפוצים שבהם – סרטן צוואר הרחם וסרטן רירית הרחם. במאמר זה נתמקד בסרטן צוואר הרחם.

 

מהו סרטן צוואר הרחם

סרטן צוואר הרחם הוא סוג סרטן נפוץ מאוד בקרב נשים. הוא מופיע בחלקו התחתון של הרחם, ונחשב לאחד הסוגים הקטלניים של סרטן בקרב נשים.

הגידול באזור צוואר הרחם מתפתח ברוב המקרים כתוצאה מנגיף הפפילומה. כיום בעקבות הבנת הקשר בין הנגיף למחלת הסרטן ישנם חיסונים שמטרתם הורדת הסיכון להתפתחות גידולים טרום ממאירים וכן גידולים ממאירים.

שכיחותו של סוג סרטן זה ירדה משמעותית לאחר הכנסה לשימוש של בדיקות לגילוי מוקדם ובדיקות הפאפ. המחלה תוקפת בדרך כלל נשים באמצע החיים, אך הסיכון קיים גם בגיל צעיר יותר וכן בגיל מבוגר יותר.  בדיקת ה-פאפ נמצאת בסל הבריאות לנשים בגיל המתאים. בישראל ביחס למדינות אחרות השכיחות של המחלה נמוכה באופן יחסי.

 

מה הם הסימנים שיכולים להתריע על סרטן צוואר הרחם?

לסרטן צוואר הרחם יש סימנים שכבר מוכרים לרפואה כיום היכולים להעיד על התחלה של התפתחות סרטן צוואר הרחם. את רובם אפשר לזהות בבדיקה שגרתית או על פי תחושותיה והרגשותיה של האישה. הסימפטומים העיקריים שיכולים להעיד על קיומם של תאים סרטניים בצוואר הרחם הם:

 • הפרשות חריגות מהנרתיק, לרבות דימום נרתיקי לא סדיר
 • תחושת חוסר נוחות בעת קיום יחסי מין
 • כאבים באזור האגן
 • אצל נשים מבוגרות, ייתכן דימום גם לאחר הפסקת המחזור החודשי

חשוב להבהיר שתופעות אלו לא מעידות בהכרח על סרטן, והן עשויות להוות סימפטומים של בעיות אחרות, אך חשוב לבדוק אותן. ככל שהטיפול יתחיל מוקדם יותר, סיכויי ההחלמה משתפרים משמעותית. הרופא המטפל, אמור להיות ער לתסמינים שהאישה מדווחת עליהם.

רשלנות רפואית באבחון סרטן הרחם
דיני נזיקין, נזקי גוף, תביעות רשלנות רפואית ותאונות דרכים. טיפול מקצועי ותוצאות מוכחות.
לייעוץ חייגו:
עו"ד טל סיץ'
לוגו טל סיץ'

בנוסף בעקבות תלונה של אישה על סימפטומים אלו, יש לבחון האם היא נמצאת בקבות סיכון ולנסות להבין את ההסתברות להתפתחות המחלה. בין הגורמים המכניסים אישה אל קבוצת סיכון נוכל למצוא:

 • גילאים מבוגרים יותר
 • משקל יתר
 • נגיף הפפילומה (HPV)
 • ריבוי הריונות
 • עישון

 

כיצד מתבצע אבחון של סרטן צוואר הרחם?

ניתן לזהות שינויים טרום סרטניים על ידי בדיקות לגילוי מוקדם ובהן – משטח צוואר הרחם/בדיקת פאפ, ובדיקות לאיתור פפילומה.

האבחון של סרטן צוואר הרחם מתחיל בבדיקה ראשונית של השחלות והנרתיק על מנת לאתר ממצאים שיכולים להיות חריגים ובהם, גושים שונים והפרשות חריגות ולעיתים גם בדיקות הדמיה (אולטרסאונד, CT ו-MRI), בהתאם לצורך.

כלי נוסף העומד לרשות הגניקולוגים הנו – קולפוסקופיה, שהיא בדיקה של צוואר הרחם באמצעות מכשיר המאפשר לקחת דגימה של תאים מצוואר הרחם לבדיקה פתולוגית.

לאחר מכן , ככל שמזוהה ממצא חשוד, תילקח ביופסיה מהאזור לטובת בדיקה מעבדתית. אבחנה של מחלת הסרטן תעשה לרוב בביופסיה. במידה ואצל הנבדקת נמצא כי יש ממצאים לקיומו של סרטן הרחם, האישה תזדקק לסדרת בדיקות נוספות על מנת לבדוק האם המחלה התפשטה אל חלקים אחרים בגוף, זאת על מנת לקבוע את פרוטוקול הטיפול.

אין להמעיט בחשיבות הגילוי המוקדם ומשמעותו על התקדמות המחלה וסיכויי הריפוי.

 

מה נדרש לעשות במקרה של אבחון סרטן צוואר הרחם ?

במידה ואישה אובחנה כנושאת תאים סרטניים של סרטן צוואר הרחם נדרשת הערכת מצב וקביעת פרוטוקול טיפול מתאים.

בשלב הראשון קובעים את הדירוג של המחלה, כלומר באיזה שלב התפתחותי היא נמצאת.

לאחר מכן בודקים התפשטות המחלה אל חלקים אחרים בגוף, כמובן שככל שהגילוי מוקדם יותר וההתפשטות קטנה יותר, סיכויי ההצלחה עולים משמעותית. בטיפול בעת גילוי מאוחר יהיה צורך בהתערבות אגרסיבית ולא פשוטה, ולמרבה הצער גם סיכויי הצלחה פחותים.

מכאן ההבנה שהחשיבות של הבדיקות התקופתיות והגילוי המוקדם הן בעלי חשיבות עליונה מצד אחד ומצד שני הן מהוות אתגר לרופאים המטפלים מבחינת זיהוי המחלה בזמן.

בהיבט של רשלנות רפואית חשוב לציין שגילוי מאוחר איננה בוודאות רשלנות, במידה והרופא פעל בהתאם למידע שהיה בידיו ובאופן סביר. רשלנות תהא כאשר הרופא לא פעל כנדרש וכמצופה.

 

השלכות של רשלנות רפואית בטיפול בסרטן הרחם

כאשר אנו מנסים להבין מה עשויות להיות ההשלכות של התנהלות רפואית רשלנית או לא תקינה בכל הנוגע לאבחון וטיפול בסרטן צוואר הרחם אנו ניצבים בפני שורה של תוצאות אפשריות קשות מאוד, בין היתר:

 • כריתת רחם ואיברים מעורבים (שחלות, בלוטות לימפה). אין צורך להכביר במילים על השלכות אובדן איברי הרבייה. הדבר גורר נכות קשה, שינויים באורח החיים, פגיעה נפשית, נטל כלכלי קשה וכיוצא בזה.
 • פטירת החולה – סרטן שלא מטופל בזמן ומתקדם לשלביו המתקדמים והסופיים לרבות מעורבות של איברים נוספים בגוף, עשוי להביא גם למוות.

מבחינת נזק היקפי, ואף במובנים משפטיים – מדובר בכאב וסבל, קיצור תוחלת חיים, נזק כלכלי (אובדן שכר), צורך בעזרת בני משפחה ועזרה בשכר, הוצאות רפואיות בלתי מבוטלות ועוד.

 

מתי מתרחשת רשלנות רפואית?

על מנת שניתן יהיה לקבוע כי במקרה מסוים הייתה רשלנות רפואית, יש מספר תנאים שצריכים להתקיים:

 1. נזק לחולה – יש להוכיח שלחולה נגרם נזק.
 2. רשלנות – יש צורך להוכיח התרשלות של מי מהצוות הרפואי המטפל לאורך התהליך.
 3. קשר סיבתי – יש להוכיח קשר בין הרשלנות של הצוות הרפואי לבין הנזק שנגרם לחולה.

לקריאת המאמר המלא בנוגע לרשלנות רפואית באונקולוגיה (אבחון וטיפול בסרטן) לחצו כאן >>>

 

רשלנות רפואית בטיפול בסרטן צוואר הרחם

בעיקרון ניתן למצוא רשלנות רפואית בכל אחד משלבי הטיפול. ניתן לחלק זאת ל-4 שלבים עיקריים:

 • טרם האבחון/השלב המקדמי – הרופא לא מבצע בירור ו/או בדיקות נדרשים או לא נותן הפניות לבדיקות סקר לאבחון מוקדם לדוגמה. מה שהיה מאפשר אבחון מוקדם ואף טרום סרטני.
 • פענוח שגוי של בדיקות ו/או הדמיות – עשוי להוביל להחמצה של הזדמנות לאבחון מוקדם או טיפול בשלב מוקדם של המחלה בטרם התפתחה, ולכן נדרש טיפול משמעותי יותר או שנעשה גילוי בשלב שאינו בר טיפול.
 • טיפול שגוי – מתן טיפול לא נכון ו/או לא תואם את המחלה או קצב התקדמותה, לדוגמה: אי כריתת איבר מעורב, אי ביצוע הדמיות נדרשות וכיו"ב.
 • מעקב לקוי – אי ביצוע מעקב אחר המטופל בתקופה שלאחר הטיפול במחלה, על מנת לזהות הישנות של המחלה והיעדר מתן טיפול תואם ומיידי ככל שישנה חזרה של המחלה.

במקרי רשלנות רפואית,  וכך גם במקרי סרטן צוואר הרחם, המבחן העיקרי הוא מבחן הרופא הסביר. כלומר, האם הרופא או מי מהצוות המטפל שהיה חשוף למידע ונתוני המטופלים פעל באופן שאיננו סביר או זהיר ו/או כזה שאינו עונה על סטנדרט הטיפול המקובל.

 

מה אפשר לעשות במקרה של חשד לרשלנות רפואית באבחון סרטן הרחם?

התמודדות עם תביעה ברשלנות רפואית באונקולוגיה (אבחון וטיפול בסרטן) היא לעולם התמודדות קשה. נקודת המוצא היא שיש מחלת סרטן, אתגר אישי, גופני, נפשי ומשפחתי לא פשוט גם אם הוא מסתיים בצורה טובה. כאשר באים לבחון האם הייתה רשלנות בטיפול יש לבדוק האם ארע פגם בטיפול שהוביל לנזק אשר היה ניתן למנוע. אם נתייחס לכך בהקשר של סרטן צוואר הרחם, אז יש לבחון האם טיפול אחר או טוב יותר, היה עשוי וצריך היה למנוע את התקדמות המחלה או אף הופעתה מלכתחילה. בחינת הנושא היא דבר מורכב ונדרש לכך עורך דין עם ניסיון בתביעות רשלנות רפואית ומומחים רפואיים שיתייחסו לרשלנות בחוות הדעת רפואית אשר תוגש עם כתב התביעה לבית המשפט.

אם אתם סבורים שארעה רשלנות במקרה שלכם, מומלץ לכם לפעול כדלקמן:

 • איסוף כל החומר הרפואי הקשור לטיפול במחלה (לרבות צילומים, הדמיות ופענוחים)
 • פנייה לעורך דין המתמחה בתחום הרשלנות הרפואית
 • התייעצות עם רופא מומחה, כאשר מדובר במקרה של סרטן הרחם – לרוב יהיה מדובר במומחים מתחום הגניקולוגיה ו/או האונקולוגיה. עורך הדין יוכל להפנות אתכם למומחה מתאים.
 • עורך הדין והמומחה יבחנו קשר בין הטיפול הרפואי לבין הנזק שנגרם (שלב המחלה בעת גילויה), והאם היה ניתן וצריך היה לאבחן את המחלה בשלב מוקדם יותר.

היה וימצא כי הייתה רשלנות במקרה שלכם, ונגרם נזק כזה אשר יש לתבוע בגינו פיצוי, מתקדמים לשלב הגשת התביעה בצירוף חוות דעת רפואית שתומכת בה, וייצוג במקרה בבית המשפט.

סרטן הרחם תמונה ראשית

עוד בנושא רשלנות רפואית: