רשלנות רפואית ברפואת שיניים

רפואת שיניים היא תחום רפואי שעוסק בעיקרו במניעה, אבחון וטיפול בשיניים ומחלות שיניים, לסתות וחלל הפה. רשלנות רפואית בתחום רפואת השיניים יכולים להיגרם בכל אחד משלבי ההליך – החל מקבלת המטופלים ולרבות הערכת מצבם ובניית תוכנית הטיפולים המתאימה, בטיפול עצמו וכן בשלב המעקב לאחר קבלת הטיפולים.

 

מהי רשלנות רפואית?

הכוונה לסטייה מסטנדרט הטיפול הסביר המצופה מהרופאים/הגורמים המטפלים. ככלל, לא ניתן להתחייב לתוצאה מסוימת וסיבוכים כאלו ואחרים טמונים בכל הליך רפואי במידה כזו או אחרת. מכאן, שמצופה מהרופא הסביר לשאוף לתוצאה הטובה ביותר, לנקוט בכל הפעולות הנדרשות בכדי לצמצום האפשרות של סיבוכים ובעיות, ובכלל זה לפעול בזהירות המצופה ושיטות הטיפולים המקובלות ועדכניות.

 

דוגמאות להתנהלות אשר עשויה להוות רשלנות רפואית בתחום רפואת השיניים

​היערכות לא נכונה לקראת טיפול

בדיקה לא יסודית לפני התחלת טיפול והחמצה של נתונים או בעיות אצל המטופלים אשר מצריכות התייחסות מיוחדת או גישה טיפולית ספציפית או אף הימנעות מטיפול מסוים.

 

טיפול שגוי ו/או רשלני

שימוש בציוד לא מותאם לטיפול, עקירת שיניים מיותרת, השחזות שיניים שלא לצורך, טיפול שאינו תואם לנתוני המטופלים וגורר אחריו טיפולים נוספים, עלויות מיותרות וכאב וסבל שניתן היה למנוע ועוד.

 

מעקב לקוי לאחר טיפול

אי ביצוע התאמות נדרשות לאחר הטיפול ובכך להביא לכישלון הטיפול או להיווצרות סיבוכים שונים, פספוס בעיות או סיבוכים שהופיעו לאחר הטיפול, לרבות היווצרות זיהומים וכדומה.

 

תחומי מומחיות ברפואת שיניים

כאשר בוחנים מקרה של רשלנות ברפואת שיניים, יש לתת את הדעת לתחום המומחיות הספציפי הרלוונטי לטיפול שניתן, כגון: כירורגית פה ולסת, אורתודנטיה, רפואת שיניים כללית, שיקום הפה וכדומה.

בהתאם, על מנת לבחון באם מדובר במקרה של רשלנות רפואית, חשוב להיוועץ עם מומחה רפואי בתחום המומחיות המתאים אשר ייבחן את טיב הטיפול והתנהלות הרופאים, וככל שיימצא שאכן הייתה סטייה מהפרקטיקה המקובלת ומדובר במקרה של רשלנות רפואית שגרמה לנזקים, יהיה מקום לשקול הגשת תביעה ותמיכתה בחוות דעת מתאימה כאמור.

 

הגשת תביעה ברשלנות רפואית בתחום רפואת השיניים

חשוב להבין שלא כל נזק הוא תוצר של רשלנות, ולא ניתן לקבל פיצוי בגין כל תוצאה ו/או חוסר שביעות רצון. על מנת שניתן יהיה לתבוע בגין רשלנות רפואית בכלל בתחום רפואת השיניים בפרט, על המקרה להיבדק על ידי עו"ד לרשלנות רפואית ומומחים רפואיים בתחום השיניים ובהתמחות המתאימה, שיבחנו את התהליכים שפורטו לעיל, את המסמכים הרפואיים, ואת המצב הרפואי בעקבות האירוע וזאת על מנת להגיע למסקנה באם קיים בסיס להגשת תביעה.

רשלנות רפואית - רפואת שיניים

עוד בנושא רשלנות רפואית: