רשלנות רפואית באונקולוגיה (אבחון וטיפול בסרטן)

מקרי רשלנות באבחון וטיפול במחלת הסרטן הם קשים ביותר ועשויים להוביל לתוצאות קשות – פיזיות, נפשיות ואף מוות.

קיימת חשיבות יתרה באבחון מוקדם של מחלת הסרטן על סוגיה השונים, שכן אבחון מוקדם עשוי להיות משנה חיים ומציל חיים. התחלת טיפול בטרם התפשטות המחלה ומתן טיפול בשלב מצומצם ומקומי עשויים לשנות את מהלך המחלה ומצבם של המטופלים מקצה לקצה.

ישנן מגוון בדיקות שניתן לאתר באמצעותן את סוג המחלה, שלב המחלה ומיקומה. על הצוות הרפואי לקחת בחשבון גורמי סיכון, לתת את הדעת לסימנים מקדמים ולהפנות בדיקות ולרפואה יועצת על מנת להביא לזיהוי מוקדם של המחלה ומתן טיפול נכון ומוקדם ככל שניתן.

התעלמות הצוות הרפואי מתסמינים וגורמי סיכון כאמור, אי הפניה לבדיקות ובירורים נדרשים ובשל כך החמצת המחלה וגילויה בשלב מאוחר יותר מאשר המועד בו היה ניתן לגלותה, עשויים להוות עילה לתביעה בגין רשלנות רפואית.

חשוב לדעת שרשלנות באבחון וטיפול במחלת הסרטן עשויה להימצא אצל כל אחד מהגורמים המטפלים החל מרופאי המשפחה, דרך הרופאים המומחים וכן בבדיקות מעבדה ומפענחי הבדיקות. חשוב לבחון את שרשרת האירועים והחומר הרפואי על מנת להגיע למסקנה באם הייתה במקרה הספציפי רשלנות שניתן לתובע בגינה.

 

דוגמאות לרשלנות בתחום האונקולוגיה

איחור באבחון

סרטן שד, סרטן המעי הגס, גידול במוח, סרטן הרחם, סרטן ריאות, סרטן עור, סטן לבלב, שלפוחית השתן וכיו"ב.

בשלב הטיפול

יש לציין שרשלנות בתחום זה יכולה לבוא לידי ביטוי גם בטיפול במחלה ולא רק בהיעדר אבחונה, כגון טיב הטיפול שנבחר לטיפול במחלה או בטיב הפרוצדורה הכירורגית שננקטה לטיפול בה.

 

הגשת תביעה ברשלנות רפואית בתחום האונקולוגיה

כמו בכל תחומי הרפואה, יש להבין שלא כל נזק או תוצאה מצערת הינה תוצר של רשלנות. על מנת שניתן יהיה לתבוע בעילה של רשלנות רפואית בתחום האונקולוגיה, על המקרה להיבדק על ידי עו"ד לרשלנות רפואית ומומחים רפואיים בתחום המתאים (אונקולוגיה, משפחה ותחומי מומחיות נוספים לאור סוג הסרטן הספציפי למקרה, כגון – אורולוגיה, גניקולוגיה וכיו"ב), שיבחנו את התהליכים שפורטו לעיל, את המסמכים הרפואיים, ואת המצב הרפואי בעקבות האירוע וזאת על מנת להגיע למסקנה באם קיים בסיס להגשת תביעה.

רשלנות רפואית - אונקולוגיה

עוד בנושא רשלנות רפואית: